690-290-606       22-172 Pawłów  ul.Lubelska 65

Budowa domu z bali

dom z bali

Bale to często spotykany materiał budulcowy restauracji i karczm, jednak coraz częściej wykorzystywane są też do budowy całosezonowych domów. Styl ten kojarzy się głównie z górami, co wiąże się z dostępnością dużej ilości drzew iglastych na tym obszarze. Jest jednak wiele zalet drewnianych domów, które wpłynęły na ich wznoszenie na terenie całej Polski.

Główne zalety domów z bali

Domy z bali wyróżniają się niesamowitą izolacyjnością cieplną – drewno jest naturalnie ciepłym materiałem. Bale szybko się nagrzewają i utrzymują ciepło, które oddają w nocy podczas spadku temperatury. Ogranicza to koszty ogrzewania nawet o 30% w porównaniu z murowanymi domami.  Ponadto wewnątrz drewnianych domów występuje niesamowity mikroklimat – wilgotność powietrza jest czynnie regulowana przez drewno. Jest to niebywała zaleta dla alergików i astmatyków – odpowiedni poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń niekorzystnie wpływa na rozwój grzybów i pleśni. 

Czy bale widać wewnątrz pomieszczeń?

Obecnie odchodzi się od pozostawiania widocznych bali wewnątrz budynku – wiąże się to z mniejszą izolacyjnością surowego drewna. Najczęściej spotykane wykończenia domów z bali to płyta gipsowo-kartonowa, która pozwala na umieszczenie izolacji termicznej i paroizolacji między balami a płytą g-k, co zwiększa właściwości izolacyjne przegrody. Ponadto łatwiej jest utrzymać czystość w pomieszczeniu – gładkie ściany nie wymagają ciągłego odkurzania tak jak dzieje się to w przypadku bali drewnianych. 

Szybkość budowania domów z bali

W porównaniu z murowanymi domami, domy drewniane wykonuje się zdecydowanie szybciej. Po wylaniu fundamentów i ich odpowiednim zabezpieczeniu izolacją przeciwwilgociową można przystępować do wznoszenia drewnianej konstrukcji. Nie wymaga ona stosowania przerw technologicznych, obecnych przy wznoszeniu murowanych ścian czy podczas wykonywania stropów gęstożebrowych. Od razu po wykonaniu konstrukcji można poddawać ją obciążeniom i wykonywać kolejne kondygnacje budynku. Wpływa to na czas budowy całego domu, który można z powodzeniem zakończyć w jeden rok, bez ryzyka wystąpienia pleśni w pomieszczeniach.

Czy domy z bali są szczególnie narażone podczas pożaru?

Mimo ogólnie panującego przekonaniu o łatwopalności drewna, bale nie szybko ulegają spaleniu. Stereotyp wywodzi się z dawnego budownictwa, kiedy to drewniane domy kryte były słomą lub strzechą, która ulegała szybkiemu spalaniu. Obecnie odpowiednie zabezpieczenia drewna i pozbycie się kory, powoduje, że bale mają gładką powierzchnię – brak jest wtedy wystających elementów i płomienie nie mają punktów zaczepienia. Ponadto w początkowej fazie drewno ulega zwęgleniu – warstwa ta w rzeczywistości chroni głębsze warstwy materiału przed pożarem. Jest to materiał znacznie odporniejszy na wysokie temperatury niż chociażby stal, która szybko traci swoje właściwości wytrzymałościowe po kontakcie z ogniem. 

Jak skutecznie zaizolować domy z bali

Wykonując dom z bali, należy pamiętać o jego odpowiedniej izolacji. Pierwszą ważną kwestią jest wykonanie poziomej izolacji ściany, która zapobiega wnikaniu wilgoci z fundamentu. Podobnie jest w przypadku wykonywania posadzki na gruncie – ją również należy zabezpieczyć atestowanymi izolacjami przeciwwilgociowym. Warstwy te powinny być wytrzymałe i odporne na rozerwanie. Ich szczelność zapewnia brak zawilgocenia konstrukcji ścian i ograniczenie rozwijania się drobnoustrojów w pomieszczeniu. 

Kolejnym istotnym elementem jest zabezpieczenie ścian odpowiednią paroizolacją, która chroni izolację termiczną przed zawilgoceniem. Szczególnie należy zwrócić uwagę na pomieszczenia wilgotne – łazienkę i kuchnię, w której występuje największa ilość pary wodnej. Brak zabezpieczenia styropianu czy wełny ma wpływa na utratę ich właściwości izolacyjnych. 

Czy warto zdecydować się na dom z bali?

Domy z bali wyróżniają się na tle innych nie tylko walorami estetycznymi, ale również mikroklimatem, który panuje wewnątrz. W dodatku jego budowa nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych – konstrukcję można wznosić również podczas ujemnych temperatur, co zdecydowanie przyspiesza czas budowy. Koszty budowy takiego domu są dość wysokie, jednak zwracają się podczas użytkowania poprzez mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, z uwagi na właściwości akumulacyjne drewna. 

Budowa domu z bali
Przewiń na górę