690-290-606       22-172 Pawłów  ul.Lubelska 65

Agrotkaniny i agrowłókniny w ogrodnictwie

Ściółkowanie roślin to działanie mające na celu m.in. zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu gleby, co mogłoby prowadzić do szybkiego parowania wody, a w konsekwencji – do wysychania ziemi. W tym celu wykorzystuje się agrotkaniny i agrowłókniny w ogrodnictwie. Aby wybrać odpowiedni wariant, należy znać podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami materiałów. Ich cechą wspólną jest zastosowanie, które polega na wsparciu rozwoju roślin poprzez zabezpieczenie ich m.in. przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Czym są agrotkaniny i agrowłókniny?

W pierwszej kolejności należy dokonać rozróżnienia tych dwóch materiałów. Mimo podobnych właściwości różnią się one swoją funkcją w ogrodnictwie. Agrowłóknina jest wykorzystywana do przykrywania roślin na zimę, a także może zabezpieczać powierzchnię upraw przed wystąpieniem chwastów. Powstaje z polipropylenu i jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych oraz gramaturach. Dzięki zastosowaniu agrowłókniny można zmniejszyć konieczność korzystania z chemicznych środków przeciwko chwastom czy owadom. Używa się jej na uprawach truskawek, warzyw, iglaków i roślin na rabatach.

Z kolei agrotkanina jest wykorzystywana w ogrodnictwie jako zabezpieczenie przed wyrastaniem chwastów. Może też pomóc w przyspieszeniu wzrostu plonów. Stanowi lepszą alternatywę niż folia, gdyż przepuszcza wodę i sole mineralne. Ponadto agrotkaniny mogą utrzymywać odpowiednią fakturę i poziom wilgotności gleby.

Który materiał do ogrodnictwa warto wybrać?

Decyzja dotycząca zakupu konkretnego materiału powinna być uzależniona od jego zastosowania w ogrodnictwie. Obydwa rodzaje są równie skuteczne w ograniczaniu wzrostu chwastów na uprawach, różnią się jednak dokładnymi właściwościami. Agrotkanina jest bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia niż agrowłóknina, więc zwykle jest wykorzystywana do rabat kamiennych. Nie sprawdzi się natomiast na pochyłych terenach, gdyż może się z niej zsuwać dodatkowy materiał ściółkujący.

W przypadku zainteresowania zakupem takich artykułów do ogrodnictwa warto zapoznać się z ofertą A&P. W sklepie online dostępne są agrotkaniny o bardzo dobrych właściwościach użytkowych – zapraszamy do sprawdzenia szczegółów.

Agrotkaniny i agrowłókniny w ogrodnictwie
Przewiń na górę