690-290-606       22-172 Pawłów  ul.Lubelska 65

Jak stosować folie fundamentowe i jakie są ich rodzaje?

W budownictwie wykorzystuje się rozmaite rozwiązania mające na celu zabezpieczenie konstrukcji przed czynnikami negatywnie wpływającymi na jej wytrzymałość. Wśród nich można wyróżnić folie fundamentowe, które mogą stanowić element izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Konieczny jest jednak dobór odpowiedniego wariantu i umiejętne położenie. Jakie są ich rodzaje i jak należy je stosować? Zapraszamy do przeczytania artykułu charakteryzującego takie materiały budowlane.

Jakie są rodzaje folii fundamentowych?

Najważniejszą kwestią jest rozróżnienie wariantów materiału. Powszechnie stosowane rodzaje foli fundamentowych to:

  • Poziome – umieszczane m.in. między ścianami parteru a fundamentami, mają za zadanie chronić mury przed zjawiskiem podciągania kapilarnego. Ich dodatkową funkcją jest zapobieganie powstawaniu pęknięć, które mogą wystąpić podczas osiadania budynku,
  • Pionowe – powinny pokrywać całą ścianę od poziomu gruntu, dzięki czemu będą zapewniać ochronę przed wilgocią i wodą.

Wybór odpowiedniego wariantu uzależniony jest więc od rodzaju instalacji, do jakiej zostanie wykorzystany materiał.

Inny podział folii fundamentowych

Warto zwrócić także uwagę na tworzywo, z którego została wyprodukowana dana folia fundamentowa. Pod tym względem można wyróżnić rodzaj płaski – z PVC i PE, czasem z dodatkową warstwą kauczukowo-bitumiczną. Producenci oferują też warianty kubełkowe, czyli wytłaczane membrany z PE-HD. Mogą mieć wzmocnienie w postaci siatki z poliestru, włókna szklanego lub polipropylenu. Stosuje się także membrany połączone z geowłókniną.

Co ważne, folia fundamentowa odznacza się łatwiejszym montażem niż papa czy kleik. Często wyposażona jest w samoprzylepne pasy lub można ją stosować korzystając z nagrzewnicy do połączeń. Taka izolacja może być położona na murze z cegieł i bloczków oraz betonie. Sprawdzi się także w przypadku tynku tradycyjnego III kategorii, jeśli będzie on suchy i wysezonowany. Dużą zaletą każdego rodzaju folii fundamentowej jest fakt, że można ją stosować nawet na zabrudzonych powierzchniach.

Jak stosować folie fundamentowe i jakie są ich rodzaje?
Przewiń na górę