Zważywszy na obecną w ostatnich czasach formę architektury – zarówno bryła budynku jak i dach charakteryzuje się minimalizmem i prostotą. Tak samo najczęściej wybierane obecnie pokrycia dachowe to materiały o stonowanych barwach i jednolite. Budując dom, jedną z ważniejszych decyzji jest właśnie wybór poszycia dachowego. Jego rodzaj wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale również na przekrój więźby dachowej. Cięższa dachówka ceramiczna, wymaga bowiem znacznie solidniejszy krokwi niż lekka blachodachówka. Warto dlatego zdecydować czym pokryty będzie nasz dom już na fazie jego projektowania.
Blachodachówka czy dachówka ceramiczna?
Coraz częściej budujemy w duchu ekologii, wykorzystując produkty nieobciążające środowiska. Dachówki ceramiczne i cementowe cieszą się zatem sporym zainteresowaniem. Wyróżniają się odpornością na działanie wiatru oraz nie ulegają korozji. Ich izolacja akustyczna jest również zdecydowanie większa niż w przypadku pokrycia z blachy – znacznie mniej słychać krople deszczu czy gradu, jak również szum wiatru. Wybierając jednak dachówkę należy pamiętać o jej znacznym ciężarze – projektant więźby dachowej musi uwzględniać ciężar tego pokrycia już na etapie projektowania.
Zaletą modułowej blachodachówki jest bez wątpienia jej szybkość montażu – posiada znacznie większy format niż dachówka ceramiczna, przez co jej ułożenie na dachu zajmuje o wiele mniej czasu. Jej prostota i uniwersalny design pasuje zarówno do budynków klasycznych jak i tych o nowoczesnych kształtach. Pokrycie blachodachówki cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że coraz częściej spotykane jest też na ścianach modernistycznych budynków. Jest to skuteczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak śnieg, deszcz czy grad.
Czy dachówka bitumiczna jest dobrym rozwiązaniem?
Gont bitumiczny to eleganckie i oryginalne zadaszenie. Ta forma pokrycia wyróżnia się łatwością dostosowywania do nawet najbardziej skomplikowanych dachów. Zachęcająca jest również jego cena w porównaniu do poprzednich materiałów. Prawidłowo zamontowany dach z gontu jest wyjątkowo szczelny i wytrzymały – nie ulega korozji oraz doskonale niweluje dźwięki takie jak krople deszczu czy spadające na dach szyszki z drzew. Dostępne są gonty o jednobarwnym wybarwieniu lub te imitujące naturalne materiały – idealnie skomponują się zatem z otaczającą naturą.
Jaki kolor poszycia wybrać?
Stonowane i ciemne kolory zdecydowanie królują od wielu lat na dachach naszych domów. Ważne jednak, aby odcień pokrycia dachowego pasował do koloru elewacji – brązy i czerwienie są często wybieranymi barwami, jednak coraz częściej decydujemy się też na różne odcienie szarości. Jest to zdecydowanie kolor cieszący się obecnie największym zainteresowaniem.
Wybór pokrycia dachowego to inwestycja na lata
Zakup pokrycia dachowego wiąże się z dużym wydatkiem, jednak nie warto tu oszczędzać. Należy wybierać zarówno materiały konstrukcyjne jak i izolacyjne dobrej jakości, które posłużą latami. Nikt z nas zapewne nie chce wymieniać dachu po kilku sezonach – wiąże się to zarówno z dodatkowymi kosztami, jak i stratą czasu. W dodatku jeśli nasze poddasze jest zamieszkałe, wymiana pokrycia dachowego jest ryzykowna ze względu na zalanie i zniszczenie użytkowanego mieszkania.