690-290-606       22-172 Pawłów  ul.Lubelska 65

Jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym?

Kto nie marzy o własnym ogródku warzywnym? Świeża sałata, wyrazista w smaku rzodkiewka oraz soczyste pomidory to tylko niektóre z warzyw, które można wyhodować samemu. Jak jednak przyspieszyć wzrost warzyw oraz jak nie stosując chemicznych oprysków cieszyć się zdrowymi warzywami?

Główne zalety uprawy warzyw w tunelu foliowym

Tunel foliowy do uprawy warzyw to idealny sposób na ochronę roślin przed czynnikami zewnętrznymi. Stosowanie folii pozwala utrzymać stałą temperaturę i wilgotność powietrza – spokojnie można siać i wysadzać warzywa jeszcze w czasie występowania przymrozków. Folia zapobiega przedostawaniu się niskich temperatur do wnętrza tunelu przez co warzywa nie ulegną zniszczeniu. W sezonie letnim folia skutecznie chroni przed promieniowaniem UV – często zdarza się, że rośliny są wręcz porażone przez promienie słoneczne. Folia skutecznie temu zapobiega, tak samo jak niweluje łamanie się roślin na skutek silnego wiatru czy gradu. Często to właśnie wiotkie i wysokie krzewy pomidorów padają ofiarą letniej burzy. W tunelu można być spokojnym o ich wzrost, a także o ochronę przed ptakami, czy szkodnikami, które często przyciąga soczysty, czerwony kolor owoców.

Gdzie wyznaczyć miejsce na tunel?

Przed ustawieniem tunelu należy dokładnie przemyśleć jego lokalizację – tunel będzie znajdował się w danym miejscu najpewniej kilka lat, więc nie powinien przeszkadzać nam w codziennym życiu. Zdecydowanie najważniejszym kryterium jest dostęp słońca do naszego tunelu – powinien znajdować się on w nasłonecznionym miejscu, w którym budynki nie będą rzucać na niego cienia. Należy wybrać teren równy, ewentualnie z lekkim pochyleniem, z łatwym dostępem do wody – uprawa roślin w tunelu wymaga bowiem regularnego podlewania. Rośliny w ogródku korzystają z wody z opadów atmosferycznych – w przypadku tunelu nie mogą pozyskiwać wody z otoczenia. 

Jaką folie użyć do pokrycia konstrukcji tunelu?

Folia tunelowa jest zdecydowanie tańszą opcją niż montowanie szklarni. Wiele osób jednak obawia się, że folia nie wytrzyma nawet jednego sezonu – jest ona bowiem narażona na oddziaływanie promieni słonecznych, silny wiatr, deszcz, a niejednokrotnie grad. Folie tunelowe zaufanych producentów mają jednak wysoką wytrzymałość i z powodzeniem wytrzymują trudne warunki atmosferyczne. Warto też pamiętać o tym, iż ziemia pod uprawy z każdym rokiem mimo nawożenia staje się mniej żyzna. Naturalnym i najlepszym sposobem na poprawę uprawy jest zmienianie miejsca tunelu co 3-4 lata, w zależności od gatunku gleby. Idealnie w tym przypadku sprawdza się folia czterosezonowa, którą usuniemy wraz z przeniesieniem konstrukcji tunelu. Folia jest odporna na przecięcie, rozerwanie i rozciąganie ze względu na swoja trojwartstową budowę. 

Kiedy można sadzić warzywa w tunelu?

Rozpoczęcie sezonu w tunelu zaczyna się znacznie wcześniej, niż w przypadku warzyw na ogrodzie. Pierwsze sadzonki sałaty i rzodkiewki można wysiewać już w pierwszej połowie marca. Mimo, iż na zewnątrz często temperatury są nadal minusowe – wewnątrz tunelu jest zdecydowanie cieplej, co zapobiegnie wymarznięciu roślin. Pomidory, paprykę i ogórki sadzimy trochę później – koniec kwietnia będzie w tym przypadku najlepszym terminem. 

Jakie warzywa najlepiej uprawiać w tunelu?

Powierzchnia tunelu jest często niewielka – warto dlatego sadzić warzywa tak, by w pełni wykorzystać osłoniętą powierzchnię, wykorzystując przy tym wegetację roślin. Dzięki temu w tym samym miejscu można posiać różne rodzaje warzyw. Warto zacząć od sałaty i rzodkiewki – są to warzywa, które kojarzą się z wiosną i to właśnie nimi będziemy mogli cieszyć się jako pierwszymi. Zaraz obok warto siać ogórki – rosną zdecydowanie wolniej, dlatego sąsiedztwo wczesnych warzyw jest dla nich idealne. Podczas, gdy my będziemy korzystać z ostatnich pęków rzodkiewki i sałaty – ogórki będą powoli się rozrastać, by w końcu zająć również miejsce sąsiadujących rzędów. Pomidory najlepiej posadzić w najwyższej linii tunelu – są to rośliny, które zazwyczaj osiągają znaczne wysokości i wymagające palikowania. Ich obecność przy krawędzi tunelu może spowodować, że nie będą mieścić się ze względu na swoją wysokość.

Tunel foliowy czy uprawa warzyw w ogrodzie

Zarówno jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Uprawiając warzywa na nieosłoniętym gruncie zazwyczaj mamy większą powierzchnię do ich rozsady, jak również nie musimy tak często pamiętać o ich podlewaniu. Warzywa te czerpią wilgoć z opadów deszczu czy porannej rosy, są jednak zdecydowanie bardziej narażone na czynniki atmosferyczne i szkodniki. Rośliny w tunelu osłonięte od wiatru czy gradu zdecydowanie bardziej wymagają regularnego podlewania. Duża zaletą jest jednak fakt, że warzywa z tunelu dojrzewają szybciej – dobry pomysłem jest więc sadzenie tych samych roślin wewnątrz i na zewnątrz tunelu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się danymi rodzajami warzyw przez dłuższy czas, z uwagi na ich kolejne dojrzewanie.

Jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę